Novosti
19.10.2021.

TRI PLATNA ZA SLIKANJE ISPRED OCTOPUS KNJIŽARE!

TRI PLATNA ZA SLIKANJE ISPRED OCTOPUS KNJIŽARE!



U subotu 16.10.2021. u 11h počeo je umetnički performans u knjižari Octopus by Univerzal, a nešto kasnije kada smo lepom energijom rasterali oblake, mladi studenti Akademije umetnosti iz Novog Sada, slikali su za svoje drage sugrađane i sugrađanke ispred knjižare u prelepom prirodnom ambijentu!


Mladi umetnici su uz pomoć svojih divnih profesora sa Akademije osmislili fantastičnu prezentaciju umetničkih materijala iz knjižare Octopus, a marki Daler Rowney, Canson i drugog umetničkog pribora iz asortimana Octopus knjižare i kompanije Univerzal.

Ivana, Maja i Lazar, testirali su sve materijale puna 4 sata na naše veliko zadovoljstvo, jer je ovo bila prilika da nam poklone malo svoje inspiracije koju obično ljubomorno skrivaju u njihovim ateljeima.

Tako ispunjeni, zahvaljujući našim umetnicima, proveli smo ostatak vikenda pod snažnim utiskom.


OCTOPUS SVEMIRSKI BROD - Lazarov crtež ili čitav strip?



Lazar Popović studira slikarstvo na Akademiji u Novom Sadu, a privatno se bavi ilustracijom. 

Izrazito voli da crta akvarel, zato što je slobodna tehnika koja zahteva iskustvo i dosta rada.

Ovu tehniku slikanja Lazar još naziva veoma "brzom" tehnikom. Kako bi linije bile precizne ali brzo izvučene, koristi rapidografe.

Ovaj put je rešio da istražuje još više pa je koristio Octopus FINELINER i oduševio se koliko je precizan u iscrtavanju finih detalja.



Isprobao je 0.4 mm i 0.8 mm debljinu vrha koji je svoju vrednost pokazao u iscrtavanju finih detalja.

"Nije toliko važno kakav trag ostavlja, već da se ne razmazuje"

 




Stotinama godina veliki umetnici slikali su na papiru Canson brenda. Poznata imena su: Van Gog, Matis, Pikaso, Dali, Vorhol... Deo istorije našao se ispred Lazara koji je slikao na papiru Acuarela bloka marke Canson iz našeg asortimana.


Papir iz konkretnog bloka ima dve strane od kojih je jedna reljefna, a druga glatka.

Prema Lazarevom objašnjenju, glatka strana papira je za one umetničke zamisli koje žele da istaknu fine detalje na slici, dok je reljefna strana dinamičnija jer se na reljefnoj strukturi pod svetlošću ili zracima sunca, stvaraju male senke.

Ovakav efekat je veoma zanimljiv.

Meke četke na reljefnoj strukturi ne mogu sve da pokupe, tako da se na taj način boja zadrži u rubovima, a ostaju fine beline koje takođe, daju poseban efekat u slikanju.

Kombinacija teksture papira sa akvarelom je čuvena lepota veoma atraktivna ljudskom oku.

Boje koje su stvorile potpuni užitak na crtežu su AQUAFINE WHOLE PAN SET iz Daler Rowney linije.



Svemirski brod Octopus može da putuje i po nebu, a pošto se knjižara zove Octopus, Lazar je odlučio da brodu doda i pipke, tako brod kao i hobotnica može da pliva i u vodi.

Mašti nema kraja!

 

IVANIN DOŽIVLJAJ SEOKSE IDILE


Ivana Živković je uspešan student četvrte godine Akademije umetnosti, smer - slikarstvo.



Umetnica je prikazala apstraktni seoski pejzaž uz lepezu akrilnih boja brenda Daler Rowney. Primetili smo da je sa posebnim ushićenjem testirala sve nijanse.

"Umetnost je otvorena za svakog", jedna je od ideja koje se mogu naći u Daler Rowney katalogu ili na njihovom sajtu, a nas je takva misao povela u podsticanje umetničkih aktivnosti uz pomoć onih koji su se baš tome posvetili i lično i profesionalno.

Ivana za neko svoje delo kojem se posveti potroši nekad i više od mesec dana, sve zavisi od teme i koncepta.

Prema onome što je naslikala, čini se da je uživala i u lepom ambijentu knjižare Octopus i da joj inspiracije nije falilo. 



Od pribora iz asortimana knjižare Octopus testirala je i sve vrste četkica za slikanje kojima je bila veoma zadovoljna.

Na naše veliko oduševljenje, seoska idila je oživela na platnu uz pomoć četkica iz Daler Rowney kolekcije ali pojedini potezi su se izvukli i četkicama koje osnovci i srednjoškolsci koriste za časove likovnog.


 

 STVARNOST I PARALELNI SVET U IZLOGU KNJIŽARE OCTOPUS?

Maja Marković je takođe student četvrte godine Akademije umetnosti - smer slikarstvo. Bavi se apstraktnom umetnošću, a inspiraciju pronalazi u prirodi.



Četkice su sigurno dobro poslužile, jer su Majine talentovane ruke zajedno sa ovakvim saputnikom stvorile magiju na platnu.



Tog dana u knjižari Octopus Maja je odlučila da naslika svoje okruženje ali iz nekog njenog ugla i prenela svoj doživljaj na platno. Maja je takođe koristila akrilne boje Daler - Rowney marke.

Kako se uljane boje sporo suše, Maja ih koristi uvek kao finiš na svom delu.

Tako je sliku završila uljanim bojama iz Daler Rowney programa i prelepim rečima predstavila svoju umetnost deci koja su očarano posmatrala umetnike kako slikaju: 



 


"Tokom stvaranja svojih slika vodila sam se pitanjima: Šta je za nas ljude uopšte stvarnost? 
Da li ispred te stvarnosti stoji jedan paralelan apstraktni svet?” 
Na svojim slikama težila sam prikazu veze između realnog (razumljivog) i apstraktnog (čulnog).
Inspiraciju pronalazim u prirodi i prizore na slikama predstavljam kao njemu apstraktnu refleksiju.  Posmatraču nudim dva različita pogleda na jednu te istu oblast. Predstavljam sliku u slici, dve paralelne “stvarnosti” koje funkcionišu zasebno, ali istovremeno se međusobno prepliću stvarajući celinu, koja je imaginacija bez granica, čulni doživljaj proizašao iz ljudskog oka, koje posmatra i pokušava da razume. Sami prizori na slikama za mene su nešto sasvim novo, nerazumljivo, bez naziva. “Realnost” doživljavam čistim čulnim osećajem jer apstraktnost upravo počinje pre granica stvarnosti. Razum se rađa iz jednog apstraktnog doživljaja. Predmeti ljudskog razumevanja, apstrahovani su iz viđenja, oni su u svojoj suštini imaginacija. Imaginacija jednog sveta koji je proizašao iz ljudskog oka i nastavio svoju egzistenciju u realnosti."